newsletter
Pl
De 
75. rocznica pierwszego spotkania Kręgu z Krzyżowej w Krzyżowej


W czasie II wojny światowej w Krzyżowej, dolnośląskiej posiadłości rodziny Moltke, spotykała się antyhitlerowska grupa opozycyjna, nazwana później Kręgiem z Krzyżowej. Ryzykując swoje życie, członkowie Kręgu pracowali nad planami odnowienia demokratycznych i opartych na chrześcijańskich wartościach moralnych Niemiec i Europy.

Do doświadczeń tych nawiązywała później część polskiej opozycji demokratycznej, a jej opór przeciwko komunistycznej dyktaturze wyrażał się, między innymi, w wolnym dialogu polsko-niemieckim. Prekursorzy Fundacji „Krzyżowa” – grupa Polaków, Niemców z NRD i RFN, Amerykanów i Holendrów – odwoływali się do tego dziedzictwa i postanowili w Krzyżowej stworzyć miejsce spotkań. Również dlatego 12 listopada 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, mogła się tu odbyć polsko-niemiecka Msza Pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

Dziedzictwo pojednania i sprzeciwu wobec totalitaryzmów stało się zatem w Krzyżowej w podwójnym znaczeniu symbolem europejskiego porozumienia. Jest ono zarazem impulsem dla wszystkich działań prowadzonych w codziennej pracy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która poczuwa się do obowiązku depozytariusza tej spuścizny.

Przypadająca w tym roku 75. rocznica pierwszego (22-25 maja 1942 r.), oraz drugiego (16-18 października 1942 r.), a niebawem także trzeciego (mającego miejsce 12-14 czerwca 1943 r.) spotkania Kręgu w Krzyżowej jest dla nas dodatkową motywacją do ponownego zastanowienia się nad wartościami, które stały u podstaw działań tej grupy: odpowiedzialności za dobro wspólne, poszanowania dla drugiego człowieka, przywiązania do demokratycznych form ustrojowych oraz przekonania o konieczności współpracy ponad podziałami.


dr Robert Żurek
dyrektor Akademii Europejskiej
Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Więcej …

aktualności

||MEDIA|| Polecamy artykuł dr. Tomasza Skoniecznego "Rocznica zamachu na Hitlera, czyli o nieprzystawalności pamięci" na portalu "Laboratorium Więzi"

W związku z rocznicą zamachu na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 r.  polecamy artykuł "Rocznica zamachu na Hitlera, czyli o nieprzystawalności pamięci" dr. Tomasza Skoniecznego z Akademii Europejskiej Fundacji "Krzyżowa", który ukazał się na portalu laboratorium.wiez.pl.

Więcej …
 
Europejski workcamp ewoca³ tym razem pomaga w Niemczech – Schwerte, 18-31.07.2017

W tym roku Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego po raz trzeci będzie partnerem programu ewoca³. W dniach 18-31 lipca, 8 uczestników z Polski w ramach europejskiego workcampu będzie przebywać w Niemczech w miejscowości Schwerte. Wraz z młodzieżą z Werkstatt Berufskolleg w Unna w Niemczech i z Risorsa Europa w Latinie we Włoszech wspólnie postarają się zbudować tradycyjny ogród ziołowy.

Więcej …
 
Konferencje prasowe Krzyżowa-Music – Wrocław, Krzyżowa, 18 i 19 lipca 2017

18 lipca we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca dwa wyjątkowe festiwale muzyczne: Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music oraz muzyczne Lato w Synagodze pod Białym Bocianem. Organizatorami spotkania z dziennikarzami były Fundacja „Krzyżowa” oraz Fundacja Bente Kahan.

Więcej …

galeria

Ksiądz Bolesław Kałuża:
„Tej mszy nie wolno nam zapomnieć”
Projekty letnie
KRZYŻOWA


 
Międzynarodowe Centrum Konferencyjne


 

fundacja "krzyżowa"
dla porozumienia europejskiego
krzyżowa 7, 58-112 grodziszcze
tel: 74 85 00 300
fax: 74 85 00 305